KVADRO

Klient: British American Tobacco

Rok: 2022

Stejně jako první ročník projektu Glorchestra doprovázela guerillová instalace Stereo z dílny Milana Caise, tak pro letošní Glorchestru vzniklo Kvadro.

Jednalo se o instalaci poskytující unikátní kvadrofonní zážitek. V okamžiku, kdy návštěvník stál v ideálním středu kruhu, slyšel hudbu ze čtyř směrů. Kvadro vymyslel znovu Milan Cais a naším úkolem bylo zajistit jeho výrobu a následně se postarat o to, aby se dostalo na všechny vybrané lokace po celé republice jako guerillová podpora Glorchestry a samozřejmě na samotné koncerty.

Instalace může připomínat otevřenou mušli. Je vytvořena z dvou velkých kruhů. Jeden leží na zemi a je podestou a zároveň prostorem vymezeným pro vstup návštěvníka. Druhý kruh je pod úhlem 45 stupňů zvednutý ze země a tím poskytuje divákovi/posluchači audio-vizuální zážitek. V hlavním kruhu je umístěn zvukový systém, který je přesně konfigurován pro průměr kruhu necelé čtyři metry.

Zadání od Milana znělo jasně. Vytvořit objekt, ze kterého bude cítit hmota – kov a dřevo. Jak už bylo zmíněno, celý objekt se skládá ze tří částí. Dva díly prstence a podstavec. Pro výrobu kostry prstenců byl z důvodu snadného tvarování a nízké hmotnosti zvolen hliník. Podstava je vyrobena z oceli a to především kvůli stabilitě a splnění statických požadavků. Obložení je ze dřeva, zvažované imitace byly vždy zamítnuty.

KVADRO by mělo být dobře vidět i večer a v noci, a tak byl pro jeho nasvícení zvolen RGB LED pásek na vnitřní straně prstence. Ozvučení zajistilo celkem osm basových a osm výškových reproduktorů. V případě ozvučení bylo vše na míru spočítáno a nadimenzováno přesně pro potřeby KVADRA.

Mimo jiné jsme také řešili umístění KVADRA v rámci celé tour jako guerilla marketingovou propagaci celého projektu Glorchestra. S tím se pojí jednání s úřady a vyřízení potřebných povolení. Ve velkých městech poblíž samotných zastávek Glorchestra 2022 jsme tak vždy na jeden den umístili KVADRO na rušné místo – náměstí, prostranství u vlakového nádraží nebo obchodního domu. Kolemjdoucím byly k dispozici proškolené hostesky, které jim pomohly a případně zodpověděly dotazy.

 Závěrem jedna zajímavost: objekt váží téměř 350 kilogramů a pro jeho váhu a robustnost je třeba čtyř techniků, kteří zajistí stavbu.

Další case studies